Skip to content

10 Beier AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1974

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
May 13, 2011

Property Information

Block1011
Lot148
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1082

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage3,000
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$505,000
59%
Improvement Value:$358,200
41%
Total Assessment$863,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,469+3.5%
2024$14,942+20.5%
2023$12,397+0.4%
2022$12,343+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$680,000
DeedBook 14899, Page 1854

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 3546, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 1974