Skip to content

6 Beier AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2010

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jun 15, 1994

Property Information

Block1011
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1082

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage2,166
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$505,000
59%
Improvement Value:$354,200
41%
Total Assessment$859,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,396+5.3%
2024$14,623+13.5%
2023$12,879+0.4%
2022$12,821+4.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5174, Page 808