Skip to content

1932 Baltimore AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1951

Last Sale Date
Jan 14, 2024

Property Information

Block1014
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1081

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,344
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
55%
Improvement Value:$236,100
45%
Total Assessment$521,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,239+5.3%
2024$8,770+33.3%
2023$6,581+0.5%
2022$6,551+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1951