Skip to content

1955 Railway Avenue WestSeaside Heights, NJ 08751

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 17, 2003

Property Information

Block1014
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1081

Building Details

Building Class19
Description2F
Dwellings4
ZoningR40W
Sq Footage2,256
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
38%
Improvement Value:$465,000
62%
Total Assessment$750,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,023-27.2%
2024$20,623+66.3%
2023$12,400+0.4%
2022$12,345+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5686, Page 401

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4512, Page 367

Property Built

Built

Year Built: 1952