Skip to content

8 Fifth AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1955

Last Sale Price
$935,000
Last Sale Date
Mar 19, 2007

Property Information

Block1016
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1082

Building Details

Building Class18
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage2,475
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$523,000
64%
Improvement Value:$294,100
36%
Total Assessment$817,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,879+5.2%
2024$14,144+8.5%
2023$13,041+0.4%
2022$12,984+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$935,000
DeedBook 13580, Page 350

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5736, Page 819

Property Built

Built

Year Built: 1955