Skip to content

216 Seventh AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1946

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Dec 22, 2011

Property Information

Block1023
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page110

Building Details

Building Class47
Description1F
Dwellings3
ZoningR40W
Sq Footage2,503
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
45%
Improvement Value:$356,900
55%
Total Assessment$651,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,871+5.2%
2024$11,284+8.7%
2023$10,381+0.4%
2022$10,335+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 15087, Page 1427

Property Sale

Sale
$549,990
DeedBook 12954, Page 860

Property Built

Built

Year Built: 1946