Skip to content

207 Fifth AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2017

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Nov 6, 2015

Property Information

Block1019
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page110

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage816
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
42%
Improvement Value:$392,700
58%
Total Assessment$677,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,341+5.2%
2024$11,731+14.9%
2023$10,210+0.4%
2022$10,166+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft816DeedBook 16241, Page 680Recorded11/13/2015