Skip to content

1928 Railway Avenue EastSeaside Heights, NJ 08751

Built 1959

Last Sale Price
$417,000
Last Sale Date
Apr 24, 2015

Property Information

Block1020
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page110

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage1,123
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
65%
Improvement Value:$135,300
35%
Total Assessment$390,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,107+5.2%
2024$6,756+4.3%
2023$6,478+0.4%
2022$6,449+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$417,000

From:

To:

Sq Ft1,123DeedBook 16077, Page 1964Recorded5/12/2015

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 13964, Page 832

Property Built

Built

Year Built: 1959