Skip to content

1929 Route 35 N.B.Seaside Heights, NJ 08751

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$769,000
Last Sale Date
Dec 9, 2020

Property Information

Block1020
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page110

Building Details

Building Class10
Description2F
Dwellings1
ZoningGBMF
Sq Footage1,684
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$500,000
77%
Improvement Value:$150,000
23%
Total Assessment$650,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,837+5.2%
2024$11,252+3.1%
2023$10,912+0.4%
2022$10,864+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$769,000
Sq Ft1,684DeedBook 18454, Page 1172Recorded5/3/2021

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 11916, Page 381

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 4859, Page 447

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 4554, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1920