Skip to content

6 Sixth AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2004

Last Sale Price
$872,500
Last Sale Date
Nov 18, 2020

Property Information

Block1021
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page110

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage2,040
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$523,000
66%
Improvement Value:$266,100
34%
Total Assessment$789,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,370+5.2%
2024$13,659+12.2%
2023$12,172+0.4%
2022$12,118+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$872,500
Sq Ft2,040DeedBook 18179, Page 248Recorded12/1/2020

Property Built

Built

Year Built: 2004