Skip to content

220 Seventh AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2008

Last Sale Price
$97,000
Last Sale Date
Aug 6, 2001

Property Information

Block1023
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page110

Building Details

Building Class19
Description2F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage2,758
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
37%
Improvement Value:$495,200
63%
Total Assessment$790,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,390+5.2%
2024$13,678+12.1%
2023$12,207+0.4%
2022$12,153+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 10545, Page 391