Skip to content

205 Sixth AvenueLavallette, NJ 08735

Built 2018

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Mar 12, 2018

Property Information

Block1024
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page110

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,808
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
44%
Improvement Value:$378,800
56%
Total Assessment$673,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,270+5.2%
2024$11,663+11.4%
2023$10,471+0.4%
2022$10,425+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,808DeedBook 17063, Page 1100Recorded3/26/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$21,000
DeedBook NaN, Page NaN