Skip to content

1908 Baltimore AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2005

Last Sale Date
Sep 6, 1988

Property Information

Block1024
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page110

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage2,924
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
40%
Improvement Value:$491,800
60%
Total Assessment$816,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,874+5.2%
2024$14,139+9.9%
2023$12,868+0.4%
2022$12,812+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4789, Page 319