Skip to content

19 Sixth Avenue-Unit ASeaside Heights, NJ 08751

Built 2015

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Jan 15, 2016

Property Information

Block1026
Lot6.01
QualifierC0101
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page110

Building Details

Building Class29
Description3F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage2,456
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$640,000
71%
Improvement Value:$261,300
29%
Total Assessment$901,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,413+5.2%
2024$15,602+33.3%
2023$11,701+0.4%
2022$11,649+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000

From:

To:

Sq Ft2,456DeedBook 16301, Page 580Recorded1/26/2016

Property Built

Built

Year Built: 2015