Skip to content

1829 Ocean TerraceSeaside Heights, NJ 08751

Built 2018

Last Sale Price
$605,000
Last Sale Date
Jan 7, 2003

Property Information

Block1040
Lot618
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class18
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage2,382
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$790,000
75%
Improvement Value:$269,600
25%
Total Assessment$1,059,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,295+5.2%
2024$18,342+13.0%
2023$16,237+0.4%
2022$16,166+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

SaleMulti
$605,000
DeedBook 11879, Page 457