Skip to content

209 Seventh AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2007

Last Sale Price
$860,000
Last Sale Date
Jun 4, 2007

Property Information

Block1028
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page110

Building Details

Building Class18
Description2.5F1G
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage3,510
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
33%
Improvement Value:$602,600
67%
Total Assessment$897,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,345+5.2%
2024$15,537-3.5%
2023$16,107+0.4%
2022$16,036+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$860,000
DeedBook 13669, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 12456, Page 549

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 5661, Page 364

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4251, Page 139