Skip to content

211 Seventh AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2016

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Sep 10, 2014

Property Information

Block1028
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page110

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage682
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
50%
Improvement Value:$298,100
50%
Total Assessment$593,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,800+5.2%
2024$10,267+13.4%
2023$9,051+0.4%
2022$9,011+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft682DeedBook 15892, Page 1637Recorded9/15/2014