Skip to content

20 Eighth AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2015

Last Sale Price
$996,311
Last Sale Date
Nov 4, 2021

Property Information

Block1031
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page110

Building Details

Building Class19
Description2F
Dwellings4
ZoningR40E
Sq Footage2,320
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$559,000
53%
Improvement Value:$495,200
47%
Total Assessment$1,054,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,197-9.5%
2024$21,222+63.0%
2023$13,018+0.4%
2022$12,961+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$996,311
Sq Ft2,320DeedBook 18798, Page 1825Recorded11/30/2021

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$529,000
DeedBook 11893, Page 719

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 3832, Page 24