Skip to content

20 Ninth AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 22, 2021

Property Information

Block1036
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page110

Building Details

Building Class19
Description2F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage2,390
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$487,000
54%
Improvement Value:$420,500
46%
Total Assessment$907,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,526+5.2%
2024$15,709+6.3%
2023$14,774+0.4%
2022$14,710+4.5%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 11157, Page 398

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 4917, Page 85

Property Sale

Sale
$33,000
DeedBook 3525, Page 571