Skip to content

107 Fielder AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2021

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 28, 2021

Property Information

Block1043
Lot483
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings2
ZoningR40E
Sq Footage840
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
35%
Improvement Value:$526,300
65%
Total Assessment$811,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,774+5.2%
2024$14,044+200.1%
2023$4,679+0.4%
2022$4,659+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft840DeedBook 17915, Page 1412Recorded6/8/2020