Skip to content

221 Fort AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2024

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 21, 2024

Property Information

Block1046
Lot320
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class19
Description2F1G
Dwellings0
ZoningR40W
Sq Footage2,051
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
34%
Improvement Value:$486,300
66%
Total Assessment$731,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,317+214.0%
2024$4,241+3.3%
2023$4,106+0.4%
2022$4,088+4.5%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$438,500
Sq Ft848DeedBook 19004, Page 307Recorded4/22/2022

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 4465, Page 237