Skip to content

203 Fort AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1945

Last Sale Price
$860,000
Last Sale Date
Nov 16, 2023

Property Information

Block1046
Lot330
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class19
Description2F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,980
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
41%
Improvement Value:$356,600
59%
Total Assessment$601,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,955+8.0%
2024$10,147+15.2%
2023$8,810+0.4%
2022$8,771+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$860,000
Sq Ft1,980DeedBook 19553, Page 49Recorded12/5/2023

Property Sale

SaleMulti
$330,000
DeedBook 12257, Page 1378

Property Built

Built

Year Built: 1945