Skip to content

117 Fort AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2016

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 28, 2025

Property Information

Block1047
Lot338
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage2,081
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$245,000
43%
Improvement Value:$320,000
57%
Total Assessment$565,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,289+5.2%
2024$9,780-2.2%
2023$9,997+0.4%
2022$9,954+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 15920, Page 856Recorded10/20/2014