Skip to content

32 Coolidge AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2016

Last Sale Price
$61,500
Last Sale Date
Oct 5, 1981

Property Information

Block1048
Lot256
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class18
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage1,800
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$433,000
60%
Improvement Value:$288,400
40%
Total Assessment$721,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,137+5.2%
2024$12,487+13.0%
2023$11,055+0.4%
2022$11,006+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

SaleMulti
$61,500
DeedBook 4025, Page 97