Skip to content

4 Coolidge AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2016

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Dec 22, 2014

Property Information

Block1048
Lot242
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage912
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$433,000
53%
Improvement Value:$383,700
47%
Total Assessment$816,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,872+5.2%
2024$14,137+11.2%
2023$12,713+0.4%
2022$12,657+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft912DeedBook 15971, Page 1411Recorded12/26/2014