Skip to content

East Central Avenue(Unit C0102)Seaside Heights, NJ 08751

Built 1986

Last Sale Price
$96,000
Last Sale Date
May 7, 1985

Property Information

Block1051
Lot129
QualifierC0102
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class35
Description2F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage1,260
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$335,000
70%
Improvement Value:$144,300
30%
Total Assessment$479,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,728+5.2%
2024$8,297+66.9%
2023$4,970+0.4%
2022$4,948+0.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 4302, Page 834