Skip to content

2 Sixth Terrace Unit 2Seaside Heights, NJ 08751

Built 1986

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Dec 17, 1984

Property Information

Block1097.01
Lot106
QualifierC0102
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page109

Building Details

Building Class37
Description2F
Dwellings1
ZoningMF16
Sq Footage1,309
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
64%
Improvement Value:$182,800
36%
Total Assessment$507,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,247+5.2%
2024$8,790+22.1%
2023$7,197+0.4%
2022$7,165+0.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4270, Page 977