Skip to content

55 Coolidge AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 29, 2001

Property Information

Block1052
Lot175
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage1,080
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$433,000
76%
Improvement Value:$139,600
24%
Total Assessment$572,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,177+5.3%
2024$9,662+17.5%
2023$8,224+0.5%
2022$8,187+4.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$131,000
DeedBook 4582, Page 940

Property Built

Built

Year Built: 1952