Skip to content

28 Harding AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1933

Last Sale Price
$331,000
Last Sale Date
Oct 22, 2001

Property Information

Block1052
Lot198
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class18
Description2.5F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage2,352
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$433,000
56%
Improvement Value:$346,100
44%
Total Assessment$779,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,187+5.2%
2024$13,486+8.3%
2023$12,450+0.4%
2022$12,395+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$331,000
DeedBook 10584, Page 1785

Property Built

Built

Year Built: 1933