Skip to content

16 Harding AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2020

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Mar 21, 2019

Property Information

Block1052
Lot214
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage798
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$433,000
53%
Improvement Value:$383,900
47%
Total Assessment$816,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,876+5.2%
2024$14,141+13.8%
2023$12,425+0.4%
2022$12,370+106.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft798DeedBook 17432, Page 762Recorded4/8/2019

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 5666, Page 631