Skip to content

1709 Route 35 N.B.-U-11Seaside Heights, NJ 08751

Built 1992

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 10, 2024

Property Information

Block1055
Lot2
QualifierC0111
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class39
Description3F
Dwellings1
ZoningGBMF
Sq Footage1,386
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$220,000
61%
Improvement Value:$140,100
39%
Total Assessment$360,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,557+5.2%
2024$6,233+20.7%
2023$5,165+0.4%
2022$5,143+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$531,000
Sq Ft1,386DeedBook 18953, Page 1746Recorded3/17/2022

Property Sale

SaleMulti
$320,000
DeedBook 14988, Page 343

Property Built

Built

Year Built: 1992