Skip to content

1709 Route 35 N.B.-U-10Seaside Heights, NJ 08751

Built 1992

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Oct 23, 2014

Property Information

Block1055
Lot2
QualifierC0110
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class39
Description1CB
Dwellings1
ZoningGBMF
Sq Footage844
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
59%
Improvement Value:$150,600
41%
Total Assessment$370,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,749+5.2%
2024$6,415+63.3%
2023$3,928+0.4%
2022$3,911+0.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$270,000
DeedBook 15938, Page 1236

Property Built

Built

Year Built: 1992