Skip to content

39 Dune TerraceSeaside Heights, NJ 08751

Built 1988

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Sep 22, 2023

Property Information

Block1056
Lot74.01
QualifierC0105
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class39
Description1CB
Dwellings1
ZoningMF16
Sq Footage747
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$370,000
67%
Improvement Value:$182,400
33%
Total Assessment$552,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,059+5.2%
2024$9,562+77.2%
2023$5,396+0.4%
2022$5,372+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft747DeedBook 19499, Page 1629Recorded10/2/2023

Property Sale

Sale
$256,000
DeedBook 10556, Page 1313

Property Built

Built

Year Built: 1988