Skip to content

9 St Lawrence AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2022
Other Exempt

Last Sale Price
$634,400
Last Sale Date
Nov 4, 2022

Property Information

Block1067
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page113

Building Details

Building Class10
DescriptionCOMMON ELEMENT
Dwellings0
ZoningR40B
Sq Footage3,456
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$138,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$3,507+0.4%
2022$3,492+4.5%
2021$3,340+1.4%
2020$3,296+0.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$634,400
Sq Ft3,456DeedBook 19234, Page 702Recorded11/23/2022

Property Sale

Sale
$599,000
Sq Ft3,456DeedBook 19268, Page 774Recorded1/5/2023

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$108,000
Sq Ft1,729DeedBook 17726, Page 230Recorded12/20/2019

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 5608, Page 511