Skip to content

2106-8 Adams AvenueToms River, NJ 08753

Built 1986

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Apr 16, 2024

Property Information

Block1083.14
Lot1
QualifierC0108
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9201

Building Details

Building Class35
Description2F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,302
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
33%
Improvement Value:$162,400
67%
Total Assessment$242,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,414+54.3%
2024$2,861-7.1%
2023$3,081+0.4%
2022$3,068+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,302DeedBook 19675, Page 1895Recorded5/8/2024

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 17448, Page 1847

Property Built

Built

Year Built: 1986