Skip to content

237 Silver Beach RoadLavallette, NJ 08735

Built 2017

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 24, 2019

Property Information

Block1087
Lot58
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class20
Description1FWA
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage2,634
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$415,000
40%
Improvement Value:$629,700
60%
Total Assessment$1,044,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,024+5.2%
2024$18,084+4.9%
2023$17,234+0.4%
2022$17,159+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 10563, Page 1853