Skip to content

241 North Lagoon RoadLavallette, NJ 08735

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 25, 2004

Property Information

Block1087
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class21
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,066
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$405,000
51%
Improvement Value:$387,300
49%
Total Assessment$792,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,428+5.2%
2024$13,715+14.0%
2023$12,034+0.4%
2022$11,981+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$227,500
DeedBook 4630, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1950