Skip to content

208 South Lagoon RoadLavallette, NJ 08735

Built 2004

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
Aug 29, 2019

Property Information

Block1087
Lot82
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class20
Description3F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage2,572
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$405,000
41%
Improvement Value:$593,400
59%
Total Assessment$998,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,181+5.2%
2024$17,282+6.6%
2023$16,210+0.4%
2022$16,139+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$975,000
Sq Ft2,572DeedBook 17612, Page 1906Recorded9/19/2019

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$375,100
DeedBook 11439, Page 1715

Property Sale

Sale
$162,500
DeedBook 4923, Page 606