Skip to content

236 South Lagoon RoadLavallette, NJ 08735

Vacant Land

Last Sale Price
$1,000,000
Last Sale Date
Jan 15, 2024

Property Information

Block1087
Lot96
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class10
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage828
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$405,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$405,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,375+5.2%
2024$7,011-22.3%
2023$9,018+0.4%
2022$8,978+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,000,000
DeedBook 19609, Page 1089Recorded2/20/2024

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft828DeedBook 17113, Page 1687Recorded5/14/2018