Skip to content

20 Fishermans RoadLavallette, NJ 08735

Built 1958

Last Sale Price
$509,000
Last Sale Date
Nov 13, 1996

Property Information

Block1089
Lot108
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class20
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage2,856
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$975,000
54%
Improvement Value:$847,300
46%
Total Assessment$1,822,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,184+5.2%
2024$31,544-0.5%
2023$31,698+5.3%
2022$30,090+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$509,000
DeedBook 5423, Page 835

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 4006, Page 276

Property Built

Built

Year Built: 1958