Skip to content

41 Boatmans RoadLavallette, NJ 08735

Built 1947

Last Sale Date
Apr 6, 2010

Property Information

Block1089
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class16
Description2CB
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,628
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$524,000
77%
Improvement Value:$156,300
23%
Total Assessment$680,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,388+5.2%
2024$11,776+2.1%
2023$11,531+0.4%
2022$11,480+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 14568, Page 1462

Property Built

Built

Year Built: 1947