Skip to content

33 Fishermans RoadLavallette, NJ 08735

Built 2020

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 16, 2016

Property Information

Block1089
Lot73
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class17
Description2.5F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,464
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$524,000
59%
Improvement Value:$369,300
41%
Total Assessment$893,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,267+5.2%
2024$15,463-7.4%
2023$16,703+88.6%
2022$8,856+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft1,464DeedBook 15804, Page 82Recorded5/14/2014