Skip to content

815 Hooper AvenueToms River, NJ 08753

Built 1965
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 30, 2012

Property Information

Block1092.03
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage8,560
Acreage0.97

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$582,000
49%
Improvement Value:$616,400
51%
Total Assessment$1,198,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,823+5.2%
2024$20,744-17.3%
2023$25,088+0.4%
2022$24,977+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$1,350,000
DeedBook 12964, Page 515

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 4012, Page 994

Property Built

Built

Year Built: 1965