Skip to content

1545 Lakewood RoadToms River, NJ 08755

Built 1985
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 12, 2014

Property Information

Block410
Lot52
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3801

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningLI
Sq Footage9,000
Acreage1.98

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$594,000
55%
Improvement Value:$486,000
45%
Total Assessment$1,080,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,678+5.3%
2024$18,695-16.8%
2023$22,482+0.4%
2022$22,383+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1985

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 3590, Page 268