Skip to content

1919 Bay Blvd-Unit B29Seaside Heights, NJ 08751

Built 1983

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
May 20, 2015

Property Information

Block1097.01
Lot172
QualifierC0229
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page109

Building Details

Building Class39
Description2F
Dwellings1
ZoningMF16
Sq Footage735
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,000
68%
Improvement Value:$101,800
32%
Total Assessment$316,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,769+5.2%
2024$5,484+0.0%
2023$5,483+0.4%
2022$5,459+0.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$305,000
DeedBook 16109, Page 1022

Property Built

Built

Year Built: 1983