Skip to content

1919 Bay Blvd-Unit C27Seaside Heights, NJ 08751

Built 1983

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Nov 3, 2015

Property Information

Block1097.01
Lot172
QualifierC0327
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page109

Building Details

Building Class39
Description2F
Dwellings1
ZoningMF16
Sq Footage717
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,000
66%
Improvement Value:$110,500
34%
Total Assessment$325,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,927+5.2%
2024$5,634+2.0%
2023$5,526+0.4%
2022$5,502+0.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$320,000
DeedBook 16238, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1983