Skip to content

1827 Bay Blvd(Unit C0101)Seaside Heights, NJ 08751

Built 2008

Owner
---
Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Jan 13, 2025

Property Information

Block1097.01
Lot48
QualifierC0101
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class29
Description2F1G
Dwellings1
ZoningMF16
Sq Footage2,460
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$445,000
66%
Improvement Value:$229,500
34%
Total Assessment$674,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,283+5.2%
2024$11,676+18.7%
2023$9,832+0.4%
2022$9,789+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,100,000
Sq Ft2,460DeedBook 19922, Page 1399Recorded2/7/2025

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

Sq Ft2,460DeedBook 16414, Page 256Recorded6/8/2016

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook 14325, Page 1014

Property Built

Built

Year Built: 2008