Skip to content

1917 Bay Blvd - Unit 2Toms River Twp, NJ 01353

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 19, 2021

Property Information

Block1097.01
Lot84
QualifierC0102
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page109

Building Details

Building Class37
Description1F
Dwellings1
ZoningMF16
Sq Footage864
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
66%
Improvement Value:$123,600
34%
Total Assessment$363,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,621+5.2%
2024$6,294+52.1%
2023$4,138+0.4%
2022$4,120+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$124,500
DeedBook 4395, Page 670

Property Built

Built

Year Built: 1986