Skip to content

1820 Bay BlvdSeaside Heights, NJ 08751

Built 1989

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 10, 2022

Property Information

Block1097.43
Lot6
QualifierC0105
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page110

Building Details

Building Class37
Description1F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage546
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
69%
Improvement Value:$73,100
31%
Total Assessment$238,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,336+5.2%
2024$4,122+37.6%
2023$2,996+0.4%
2022$2,983+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$204,000
DeedBook 14805, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1989