Skip to content

105 Dewey DriveSeaside Heights, NJ 08751

Built 2016

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Jun 13, 2019

Property Information

Block1099.41
Lot15
QualifierC0103
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class35
Description1724
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage1,724
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$385,000
65%
Improvement Value:$210,500
35%
Total Assessment$595,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,844+5.2%
2024$10,308+10.0%
2023$9,371+0.4%
2022$9,330+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft1,724DeedBook 17515, Page 716Recorded6/26/2019

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

SaleMulti
$445,000
DeedBook 16172, Page 347